culture

books

Ztracené dvacáté století, aneb jak copyright pohřbívá knihy

Kvůli podivnému pokroucení ochrany autorských práv je na Amozonu dvakrát více nově vytištěných knih z 50. let 19.století, než z 50.let 20.století. Počty za první desetiletí 21.století a za první či druhé desetiletí 20. století jsou v podstatě stejné. Od 30.let do konce minulého století se táhne hluboká propast „ochrany autorských práv“.

kretivni_prumysly

Nová publikace: Kulturní a kreativní půmysly v ČR

Institut umění zveřejnil elektronickou publikaci s názvem Kulturní a kreativní průmysly v ČR. Nabízí první podrobný přehled o stavu jednotlivých kulturních a kreativních odvětví. Architektura, Reklama, Design, TV a rozhlas, Hudba, Film, Trh s uměním, Knihy a tisk, Videohry, Scénická umění a Kulturní cestovní ruch.

coma_cinema

Festival Creepy Teepee oznamuje první jména z line-upu

Čtvrtý ročník festivalu alternativní hudby CREEPY TEEPEE, který proběhne od 12. do 15.července v Kutné Hoře v areálu bývalého pivovaru, oznamuje první jména z line-upu: Blithe Field, Coma Cinema, King Dude, Xaddax, Excepter. Videa zmíněných vás jistě navnadí!

Retox

Zajímavá hudba roku 2011 – II

Přinášíme druhý díl našeho ohlédnutí za loňskou hudbou. Autorem je tentokrát Jirza aka Jirzophone, polovina vloni zesnulé legendární brněnské produkční party Loser Crew. Zasvěcení už vědí: tento výběr je hlavně o kytarách!

Sepalcure

Zajímavá hudba roku 2011 – I.

Přinášíme první ohlédnutí za zajímavými deskami, které vyšly v loňském roce, a výběr povedených klipů. Někdy jsou to oficiální videa, jindy fanouškovská, rozdíl kupodivu není tolik poznat. Žánrové kategorie vám pomohou se zorientovat, ale berte je s rezervou.

david_bowie

Co věštil David Bowie hudebnímu průmyslu

Před deseti lety poskytnul David Bowie rozhovor The New York Times, ve kterém se rozpovídal mimo jiné na téma nahrávací průmysl. Doufal, že dnes již nebudou potřeba nahrávací společnosti a že copyright již nebude existovat. Bohužel se mýlil.

makana

Hudba hnutí Occupy

Bez vlastního kulturního vyjádření se žádné hnutí nikam nedostane. Rychle rostoucí hnutí Occupy se tak pochopitelně stalo tématem kulturních výtvorů umělců a muzikantů, stejně jako technologů a politických aktivistů. Začalo to jednoduchými výpůjčkami z minulosti.

ferrian_boro

Sobotní večer v brněnském Boru bude ve znamení experimentu

Zítřejší koncert v Boru potěší především milovníky neobvyklého, pokusnického a svéhlavého. Zahraje Ital Stefano Ferrian (znáte z Psychofagist), Brazilec Blu, a domácí Spectral Index. Takže Boro, 19.11. 20:00: „Electroacoustic/free jazz solo performances & collective improvisation session“!

komiksfest_title

Komiks FEST 2011

Zítra, 28.října začne v Praze šestý ročník mezinárodního komiksového festivalu KomiksFEST!, jehož mottem zůstává Komiks unlimited!. Proběhnou výstavy, soutěže MURIEL a nově i ARNAL, projekce, představení a křty knih. Hosty budou mimo jiné Pascal Rabaté, Konstantin Komardin, Paco Roca či Anke Feuchtenberger.

TOP100scifi&fantasybooks_title

Navigace sto nejlepšími sci-fi a fantasy knihami

Americké National Public Radio na základě hlasování svých posluchačů sestavilo seznam 100 nej sci-fi a fantasy knížek. Autoři blogu SF Signal pak k seznamu vytvořili vynikající, na jednoduchých otázkách založenou navigaci.

Z představení Paso a Paso (cesta zraněného bojovníka) sdružení Tripitaka o.s.

Závislosti, na scénu!

Již tento čtvrtek začne v Brně druhý ročník mladého multižánrového Mezinárodního festivalu identity. Během divadelních představení doplněných debatami a koncerty budou umělci spolu s odborníky objevovat všechny rozměry závislosti.

brnenska16happening90

OMFG! Festival Brněnská 16 startuje výprodejem kraťasů

„V noci se mi ve snu zjevil bůh Kraťas a já uviděl světlo“ hlásal moderátor. Za sloganemn „OMFG! Kraťasy! 100 za 250 Kč!“ se skrývalo zahájení netradičního předprodeje permanentek na letošní 52. ročník festivalu krátkých hraných filmů Brněnská 16.

Jano Pavlik_Poetical Electric Chair 1986-1987_title

Nový festival FOTOGRAF připomene československou tvorbu 80. let

Nekonečné čekání je název prvního ročníku Festivalu Fotograf, který bude od 4. do 31. října okupovat desítku pražských galerií. Název odkazuje k očekávání konce režimu, zároveň ale nepřímo poukazuje na fakt, že od 80. let česká fotografie nenašla silnější společnou ideu nebo původní směr.

punk-in-africa-title

Dokument Punk in Africa

Byť svou formou nijak nevybočuje z tradičního mustru hudebního dokumentu, českoafrický film Punk in Africa umně rozkrývá a zpřístupňuje takřka neprobádanou oblast undergroundového života na černém kontinentu. Film bude přístupný během Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu v Jihlavě v rámci filmového trhu East Silver 2011.

praguepridelogo

Prague Pride vyvrcholí průvodem hrdosti, homofobové mobilizují

Od středy do neděle budou probíhat různé akce v rámci festivalu tolerance s názvem Prague Pride 2011. Vrcholem akce bude karnevalový pouliční průvod hrdosti pražským centrem. Celá akce je doprovázena homofobními výpady různých vrcholných představitelů státu včetně prezidenta. Křesťanští aktivisté dokonce plánují proti demonstraci.

pirate2

Nový server propojující filmové recenze a odkazy ke stažení

Piráti z Pirátské strany minulý týden spustili další projekt pod heslem „Odkaz není zločin“. Tipnafilm.cz propojuje recenze z ČSFD a IMDB s odkazy na legální stažení filmů v různých formátech. Piráti navazují na piratskefilmy.cz, které spustili na protest proti šikanování šestnáctiletého studenta z Liberce Protipirátskou unií.

CT_title

Nejzajímavější tuzemský festival CREEPY TEEPEE se blíží

Jediný místní festival, který představuje špičky současné světové alternativní hudby CREEPY TEEPEE je za dveřmi. Mezi 28. a 31. červencem se v Kutné Hoře zakousneme do zvuků YACHT, XIU XIU, LIGHT ASYLUM, THE THERMALS, DIRTY BEACHES, ZOO KID, JEF BARBARA a mnoha dalších. Ochutnejte s námi z Creepy Teepee jídelníčku!

banksy-tox2

Banksyho nový výtvor nechala radnice překrýt plexisklem

Jeden z nejnovějších výtvorů Banksyho se ocitl za plexisklem na základě rozhodnutí místní londýnské radnice, která jej chce chránit. Postoj radnice je neobvyklý nejen proto, že graffiti je většinou pojímáno jako dočasné, ale zejména proto, že jeho autoři se zpravidla neocitají pod ochranou radnic, ale nápravných zařízení.

theestranged

Portlandští vládci THE ESTRANGED roztančí Prahu i Brno

Za pilnou školní docházku či aktivní pracovní výkony si před prázdninovým zpomalením zasloužíme odměnu. A tak nám z Portlandu poslali lahůdku: The Estranged! Trpce posmutnělý, ale přesto tančící punkrock této kapely vás okamžitě ovine náladou osmdesátých let. Punkový drive se originálně mísí s pozůstatky The Cure či Joy Division. Jednoznačně jedna z nejlepších punkrockových kapel současnosti!

bike_porn

Cyklo porno v ČR

V Brně a Táboře se odehrají tématické „Bike Porn“ večírky pod taktovkou kolektivu Bike Smut a jejich filmové kolekce krátkých cyklo-erotických filmů. Sbírka je zábavná, inteligentní a angažovaná! Filmy jinde neuvidíte, nejsou na DVD, ani ke stažení, proto si jedinečnou šanci nenechte ujít!

klusak-vit

S Vítem Klusákem o brněnské blokádě neonacistů

Oprava: Ve čtvrtek bude mít v brněnském Sále B.Bakaly premiéru film příznačně nazvaný Film jako Brno. Jedná se o pohled šesti studentů prvního ročníku FAMU a jejich vyučujícího dokumentaristy Víta Klusáka (Český sen, Český Mír, Vše pro dobro světa a Nošovic) na prvomájovou blokádu pochodu neonacistů Brnem. Film by měl být humorný a velkolepý, zachycený ze všech stran konfliktu.

psychofagist

Italští jazz-grindoví šílenci Psychofagist obrátí Brno vzhůru nohama

Jedna z nejšílenějších kapel současné extrémní kytarové hudby – italští jazz-grindoví experimentátoři PSYCHOFAGIST – zavítá v rámci svého Anti-music Euro Tour i do ČR. Kapela představí kritiky nedočkavě vyhlížené nové album, které vydává u kultovních Relapse Records. Brněnský support zařídí tři české kapely: EÁ, PRŮMYSLOVÁ SMRT a GOT A WOLF.

gilscottheron

R.I.P. Gil Scott-Heron

Ve věku 62 let zemřel Gil Scott-Heron, známý především pro svůj pionýrský rapový song The Revolution Will Not Be Televized a nekompromisní sociální kritiku vtisknutou do textů. V sedmdesátých letech pomohl vtisknout tvář vznikajícímu rapu.

DVD_HCAFA_title

DVD: Hardcore is More than Music

V poslední době jsme byli svědky nového trendu mezi neonacisty. Stále víc a víc jich opouští skinheadskou image a pokouší se „chytit“ jinde. Jedním z jejich cílů je i HC scéna. Přední čeští neonacisté se tak snažili vetřít na koncerty HC kapel. Antifašistická Akce na DVD Hardcore is More than Music přináší výpovědi několika kapel, které mají k celé věci co říct a to včetně těch, na jejichž akce se neonacisté v minulosti snažili infiltrovat.

Liars

Třetí Creepy Teepee opět o špičkách světové alternativní scény

Z festivalu Creepy Teepee se už po dvou letech konání stal fenomén. Jako jediný tuzemský festival totiž prezentuje celosvětovou alternativní, indie a experimentální hudební scénu. Třetí ročník se odehraje opět v Kutné Hoře od 28. do 31. července. Těšit se můžete na Liars, Dream Boat, The Thermals, Xiu Xiu a další libůvky.

CF_new

Electro-popová senzace Crystal Fighters poprvé v Praze

Po Sleigh Bells nebo The xx se do České republiky chystá další zcela aktuální a čerstvá kapela – v Británii usazení baskové Crystal Fighters zahrají ve smíchovské MeetFactory v úterý 24. května. Kromě nich se představí známá slovenská indie trojka The Uniques.

multiplace-square

MULTIPLACE 10: Remake Edition

Kulaté narozeniny letos oslaví festival MULTIPLACE zaměřený na interakci mezi uměním, technologiemi, médii, kulturou a společností. Odehraje se v Brně mezi 2. a 8. květnem a ústředním tématem bude tentokrát REMAKE, takže předělávky, interpretace, znásilnění… čehokoliv, co už tu bylo.

happytreefriends_on_copyright

Youtube školení o kopírovacím monopolu

Postavičky kultovního, brutalitou přetékajícího internetového seriálu Happy Tree Friends vám vtipně ukážou, o co že to jde v případě kopírovacího monopolu. Russel nemůže na youtube nahrát cizí video, ale nemůže ani nahrát koncert Lumpyho a pak ho na youtube pověsit. Nezbývá mu, než natáčet videa vlastní.

garbage_warrior_2

Architekt odpadu se ukáže v Česku

Do Česka zavítá americký architekt Michael Reynolds, přezdívaný Architekt odpadu, který již více jak 35 let konstruuje levné plně soběstačné domy ze starých pneumatik, plechovek či lahví, které mají vlastní zdroj vody, tepla i kanalizaci. Říká jim zemělodě.

declan_foto2

Declan De Barra a The Preacher and the Bear v Divadle Bolka Polívky

13. dubna se v brněnském Divadle Bolka Polívky uskuteční akustický večer s vydavatelstvím Black Star Foundation (který provozuje basák z legendárních Children of Fall). Zahraje irský písničkář a výtvarník Declan De Barra a švédské alternativní country-folk duo The Preacher and the Bear.

Komunisti by Honza Stejskal

Byla to dlouhá zima, Komunisti jdou do akce

Byla to dlouhá zima a na jejim konci je nová deska kapely Komunisti. Vychází na značce mamamrdamaso a najdete na ní coververze české hardcore a crustové klasiky. Cajzlové z Prahy na slezském labelu? Blesková a nečekaná záležitost a nikdo neví, co z ní vyleze, kdo bude v mauzoleu a kdo bude nakonec viset.

coliseum

Coliseum se vrací do Brna

Po necelých čtyřech letech se do brněnského Yachtu vrací lousvillské trio COLISEUM, aby zde uzavřelo svoje evropské turné. Coliseum se za svoji existenci zapsali co by kapela, beroucí si z rock´n´rollu jeho dravost a přímočarost, kterou znásilňují poctivou dávkou d-beatu, klasického hardcoru z počátku 80. let a v neposlední řadě dobrým metalem.

burning_books

Výzva na obranu knih

Svaz knihkupců a nakladatelů (SKN) zareagoval na vládou navrhované zvýšení DPH u knih na 20% výzvou na obranu knih. Výzva varuje, že může dojít k razantnímu omezení produkce nových knih, čímž ČR riskuje, že se ocitne na kulturní periferii Evropy.

bardem

Festival španělských filmů La Película v Brně

6. ročník festivalu La Película se přesouvá do Brna. Od pondělí 21. února do neděle 27. února uvede brněnské kino Art třináct snímků, mezi nimiž nebude chybět Biutiful s Javierem Bardemem, thriller Pohřbený či několik unikátních snímků z řady tzv. býčích filmů.

I_live_69_popgeju_ObalLP

Do kostela s tebou nikdy nepudu, haleluja!

Severomoravská formace I LOVE 69 POPGEJU hrající „audio-vizuální, fyzický a barevný disko-punk plus věčně čerstvý campingový dekadancefloor“ vydala konečně dlouhohrající desku nazvanou Let’s Gold Corridor.

Zonoscope

Cut Copy – Zonoscope

Po třech letech přicházejí australští Cut Copy s novým, čtvrtým albem Zonoscope. Album je plné euforického a zároveň potemnělého tanečního popu, který má ale daleko k laciným tralalačkám, které na nás chrlí česká rádia.