Necháme si zplundrovat životní prostředí těžbou břidličných plynů?

[va Stop HF] Začátkem roku určilo Mínisterstvo životního prostředí společnosti Basgas Energy Czech s.r.o. průzkumné území pro provedení průzkumu ropu a zemního plynu na Trutnovsku. O možnostech těžby tajně jedná obamova administrativa se zástupci ČR. Nebezpečné těžbě ale vzdorují místní obce.

Průzkum se má týkat i CHKO Broumovsko a Náchodska. Firma Basgas Energy Czech má podle obchodního rejstříků základní kapitál 200 tis. Kč, což nevypadá jako dostatečná záruka… Koncem ledna vznikl web Stop HF (hydraulická frakce) – www.ne-plyn.hys.cz, kde může nalézt spoustu zajímavých informací.

Že je těžba „jen“ průzkumem (tvrdí MŽP a investor) je stejně zavádějící tvrzení, jako tvrdit, že někdo kope základy pro dům jen tak, aby zjistil, jestli se tam dá stavět. Myslíte, že desetimilionové investice do průzkumu nebude chtít firma zpět. A co když pak stát těžbu nepovolí? Bude arbitráž?

Jak lze dohledat v různých zdrojích, těžba břidličného plynu je velmi rizikovou pro životní prostředí. Ohrožuje zejména zásoby pitné vody. Nikdo ale netuší, co tuny chemikálií napuštěných do podzemního světa mohou napáchat v dlouhodobějším horizontu.

Tradiční je, že firmy, které do těžby investují životní prostředí příliš nezajímá a pokud, tak pouze jako téma, které je potřeba místním nějak prodat. Takže pořád dokola opakují, jak je těžba bezpečná. To že praxe v USA i studie ukazují opak, popírají. Tradičně je životní prostředí až tím posledním také pro Ministerstvo životního prostředí (dnes spíše „Ministerstvo odstraňování nesmyslných překážek lukrativním investicím modrých ptáků“). Pozoruhodné je, jak do tohoto diskurzu zapadá Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity. V jeho minianalýze pro Ministerstvo zahraničí se téma životního prostředí omezuje na „nepřipravené právní prostředí“, na riziko, že EU bude hlídat dodržování environmentálních norem, či na konstatování, že „unijní legislativní úprava je považována za dostatečnou“.

O potenciální těžbě jednali na tajném jednání zástupci obamovy administrativy se zástupci ČR. Podle Hospodářských novin se Velvyslanec pro energetickou bezpečnost (rozumněj „Velvyslanec pro co nejdřívější dostavbu Temelína s co největší spoluúčastí občanů) Václav Bartuška jednání nezúčastnil a dokonce s těžbou nesouhlasí:

„Pevně doufám, že se u náš břidličný plyn těžit nebude. Alespoň ne způsobem jako v USA. Je to prasárna vůči životnímu prostředí. Zažili jsme tu už chemickou těžbu uranu, následky se odstraňují dodnes,“ řekl Hospodářským novinám Bartuška.

Těžbu již zakázaly ve Francii či v Bulharsku naopak její nebývalý rozvoj zažívá Polsko. Problémem ale není jen znečištění podzemní vody, ale i unikání metanu – skleníkového plynu – během těžby.

Jan Rovenský z Greenpeace řekl Hospodářským novinám, že „metan je 25krát silnější uhlíkový plyn než oxid uhličitý. Pokud při těžbě unikají tři procenta plynu do ovzduší, je to, jako kdyby se spalovalo uhlí. Přitom udržet úniky plynu z břidlic pod třemi procenty je prakticky nemožné“.

Zdá se tedy že tu bude další ekologická kauza vyžadující naši kolektivní pozornost a možná i akci. Na výše zmíněných stránkách Stop HF je možné stáhnout petici. Bohužel ale zatím není možné petici podepsat on-line.

Comments are closed.