E-kniha: From Dictatorship to Democracy

Přinášíme PDF knihy, kterou se prý mimo jiných inspirovali revoltující lidé v arabských zemích a mnoho dalších před nimi, včetně nedávno Srbů či Ukrajinců. Napsal ji skoro neznámý americký akademik Gene Sharp z vlastní Albert Einstein Institution,.

Ponechme stranou dlouhodobější výsledky jeho taktickou příručkou inspirovaných revolt. Dnes totiž můžeme leckteré zmíněné pokusy o osvobození (kniha má podnázev „Konceptuální rámec k osvobození“) vyhodnocovat docela sporně. Ve všech dnes vládne více či méně neprůhledná oligarchie (pokud tak nazveme nadvládu poměrně malé v podstatě neproniknutelné skupiny politiků a jejich kamarádíčků z velkého byznysu vytrvale vysávající společnost jimi spravovaného území, kde jsou obyvatelé v podstatě bez možnost s tím něco legálně udělat).

Gene Sharp

Ponechme stranou i obvinění, že Gene Sharp i jeho Albert Einstein Institute jsou v podstatě jen prodlouženou rukou CIA (obvinění z Voltairenet.org, Gene Sharp se proti nim ohrazuje v tomto dopise, zastal se jej i Noam Chomsky – viz zde či zde). Každopádně se ale všechny jeho zahraniční aktivity nápadně překrývají s mapou oficiálních nepřátel USA v té které době.

Co když ale zaměníme slova diktátor ve všech částech knihy i v oslavných ódách  za slovo oligarchie dle výše uvedené definice? (A není náš český politicko-správní bahňák taky vlastně oligarchií?) Z takového pohledu je kniha sice trochu zastarávajícím, ale stále velmi přehledným návodem, který vás provede většinou náležitostí nenásilné revolty proti nadvládě. (Gene Sharp prý stále zápasí i s posláním emailové zprávy a v příloze knihy s výčtem metod není o internetu ani zmínky.) Kniha stojí za pročetní, nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit.

PDF: Gene Sharp – From Democracy to Dictatorship

 

 

Comments are closed.