Monbiot: Jak miliardáři podrývají systém

Kdo tu vlastně velí?

[via monbiot.com] Známý britský novinář George Monbiot popisuje roli miliardářů v nedávné americké krizi týkající se navýšení dluhového stropu. Ukazuje, jak hrstka nejbohatších ovládá politickou debatu a potažmo i systém samotný a jak se jim opět daří zvrátit situaci ve svůj prospěch. Mírně to připomíná ČR. Za Tea Party si dosaďte TOP09 a jsme doma…

Ke snížení deficitu vedou dvě cesty: zvýšení daní či snížení výdajů. Zvýšení daní znamená vzít si peníze od bohatých. Snižování výdajů znamená vzít peníze chudým. Samozřejmě ne ve všech případech: některé zdanění je regresivní, některé výdaje státu berou peníze běžných občanů a poskytují je bankám, zbrojařským společnostem, naftovým baronům a farmářům. Ale ve většině případů stát přesouvá bohatství od bohatých k chudým, zatímco snižování daní ho přesouvá od chudých k bohatým.

Takže v nominální demokracii mají bohatí před sebou těžký úkol. Musí nějak přesvědčit ostatních 99%, aby volili proti svým vlastním zájmům: zmenšit stát, podpořit snižování daní namísto zvyšování. Zdá se, že ve Spojených státech jsou úspěšní.

Částečně v důsledku Bushových daňových škrtů v letech 2001, 2003 a 2005 (ostudně prodloužených Barackem Obamou) je danění bohatých – Obamovými slovy – „na nejnižší úrovni za půl století“ (1). Důsledkem takové regresivní politiky je v ostatních vyspělých zemích neznámá úroveň nerovnosti. Jak zdůrazňuje kandidát na Nobelovu cenu Joseph Stiglitz, v posledních deseti letech se příjem horního 1% zvýšil o 18%, zatímco příjem dělníků klesl o 12% (2).

George Monbiot via www.monbiot.com

Dohoda vybojovaná v Kongresu době, kdy šel tento článek do tisku, hledá pouze škrty ve vládních výdajích. Jak bývalý republikánský senátor Alan Simpson říká: „malý člověk bude zpopelněn“ (3). To pak bude znamenat další ekonomický úpadek znamenající větší deficit.(4) Je to šílené, ale jak se to stalo?

Bezprostředním důvodem bylo, že republikánští členové Kongresu podporovaní hnutím Tea Party odmítali ustoupit. To ale nic nevysvětluje. Hnutí Tea Party se skládá většinou z lidí, na které dopadá snižování daní bohatým i snižování výdajů pro chudé a střední třídu. Proč by tedy mobilizovali proti svému vlastnímu blahu? Dění ve Washingtonu porozumíte, jestliže si vzpomenete na co všichni zřejmě zapomněli: jak toto hnutí začalo.

V neděli Observer tvrdil, že „Tea Party vyrostla na rozčílení z rozsahu státních výdajů zejména při zachraňování bank“ (5). To tvrdí její členové. Je to nesmysl.

Hnutí začalo tím, že Rick Santelli vyzval na CNBC městské obchodníky k čajovému dýchánku, při kterém by utopili cenné papíry v Lake Michigan, a to na protest proti Obamovu plánu „dotovat losery“. (6) Jinými slovy, byl to požadavek na mobilizaci finančníků proti záchraně jejich obětí, lidí kteří přicházeli o domovy. To je opak toho, co tvrdí Observer. Ten samý den vytvořila skupina nazvaná Americans for Properity (AFP) facebookovou stránku Tea Party a začala organizovat Tea Party akce (7). Odtud vstalo hnutí, jehož program je stále vydatně podporován AFP.

Takže kdo, nebo co jsou Americans for Prosperity? Byli založeni a jsou financováni Charlesem a Davidem Kochovými (8). Provozují, jak říkají, „největší firmu, o které jste nikdy neslyšeli“ (9), a mají jmění dosahující 43 miliard dolarů (10).

Koch Industries je obří společnost obchodující s ropou, zemním plynem, minerály, dřevem a chemikáliemi. Za posledních 15 let bratři napumpovali nejméně 85 milionů dolarů lobbistickým skupinám bojujícím za nižší daně bohatých a slabší regulace průmyslu (11). Skupiny a politici, které Kochovi financují, lobují také za zničení kolektivního vyjednávání, zastavení snižování emisí oxidu uhličitého či za sbrždění reformy zdravotnictví a podrývají pokusy o kontrolu bank. Během volebního roku 2010 utratili Americans for Prosperity 45 milionů na podporu vybraných kandidátů.

Ale největší politický triumf Kochových je založení hnutí Tea Party. Film Astro Turf Wars Takiho Oldhama ukazuje organizátory Tea Party z celé unie, jak podávají zprávy zpět Davidu Kochovi na jejich summitu „Defending the Dream“ v roce 2009 a vysvětlují události a protesty, které nastartovali s pomocí AFP. „Před pěti lety“, řekl jim, „jsme můj bratr a já vyčlenili prostředky na Americans for Prosperity. Že AFP vyrostla do této enormní organizace je ale mimo mé nejdivočejší sny.“ (13)

AFP mobilizovali hněv lidí jejichž životní podmínky klesali a směřovali jej do kampaně, aby byly ještě horší. Organizátoři Tea Party zřejmě neznají původ svého hnutí. Stejně jako strážný v novele Goeffreyho Householda Rogue Male, který byl nucen pracovat pro nepřítele, jdou do ulic, aby požadovali snižování daní miliardářům a horší zdravotnictví, vzdělání a sociální zabezpečení pro ně samotné.

Jsou hloupí? Ne, byli systematicky klamáni dalším nástrojem korporátní moci: médii. Hnutí Tea Party bylo neustále propagováno na Fox News patřící mnohem známějšímu miliardářovi. Stejně jako Kochovi se i Rupert Murdoch snaží zkreslit demokratická rozhodnutí, před kterými stojíme, aby nás přesvědčil, že máme volit proti našim zájmům a ve prospěch těch jeho.

Co se nyní odehrává v Konresu je jistý druh politického převratu. Hrstka miliardářů vrazila klín do legislativního procesu. Skrze kandidáty, které si koupili a hnutí, které je podporuje, nyní rozkládají a přenastavují systém, aby sloužil jejich zájmům. Již jsme to jednou viděli, ale zapomněli jsme na to. Jakou máme šanci bránit se síle, kterou ani nevidíme?

www.monbiot.com

Reference:

1. http://www.whitehouse.gov/the-press-office/2011/04/13/remarks-president-fiscal-policy
2. http://www.vanityfair.com/society/features/2011/05/top-one-percent-201105
3. http://www.guardian.co.uk/world/2011/jul/31/us-debt-crisis-washington-poverty
4. http://www.nytimes.com/2011/08/01/opinion/the-president-surrenders-on-debt-ceiling.html
5. http://www.guardian.co.uk/world/2011/jul/31/us-debt-congress-tea-party
6. http://www.cnbc.com/id/29283701/Rick_Santelli_s_Shout_Heard_Round_the_World
7. http://astroturfwars.org/
8. http://www.newyorker.com/reporting/2010/08/30/100830fa_fact_mayer?currentPage=all
9. http://www.portfolio.com/executives/features/2008/10/15/Profile-of-Billionaire-David-Koch/index3.html
10. http://www.forbes.com/wealth/forbes-400
11. Tony Carrk, April 2011. The Koch Brothers: What You Need to Know About the Financiers of the Radical Right. Center for American Progress Action Fund. http://www.americanprogressaction.org/issues/2011/04/pdf/koch_brothers.pdf
12. viz výše.
13. http://astroturfwars.org/

Comments are closed.