Ruce pryč od Wikileaks!

[via Avaaz] Wikileaks, kteří na svém serveru zveřejňují odtajněné informace (tentokrát postupně asi 250tis amerických diplomatických depeší) se ocitají pod tlakem masivní zastrašovací kampaně.

Právníci se shodují, že Wikileaks s největší pravděpodobností neporušili žádné zákony (pouze zveřejnili nějaké informace), přesto američtí politici mluví o teroristické skupině a komentátoři volají po zavraždění lidí stojících za serverem. Masivní vládní a korporátní nátlak je proti Wikileaks veden, i když spolupracují s vlivnými globálními médii (The New York Times, The Guardian, Spiegel…) a zveřejnění všech dokumentů pečlivě zvažují. Na jedné straně americká vláda najímá hackery k útokům na Wikileaks, na druhé straně se za Wikileaks staví většina autonomní, nezávislé hackerské scény, která v minulých dnech masivně napadla stránky MasterCard a Visa, protože zmrazily platby jdoucí Wikileaks.

Je potřeba si uvědomit, že i když můžeme nesouhlasit se způsobem a typem zveřejněných informací, masivní mimo-soudní zastrašování Wikileaks je útokem na svobodu slova a demokracii. Svoboda slova je tu totiž právě proto, aby vlády a korporace nemohly určovat, o čem se píše!

Odtajňování informací lze ale naopak považovat za velmi užitečný pro-demokratický čin odkrývající něco, co vlastně vůbec tajné být nemá. Jaktože my občané nemáme právo vědět, o čem a jak naše vlády vyjednávají v rámci světové diplomacie, kam naše zbrojní korporace prodávají své zboží, jak naši „západní“ vojáci v nesmyslných válkách zabíjejí civilisty, jak našimi jmény západ na Blízkém východě spolupracuje s nejednou diktaturou (aby veřejně bojoval proti diktatuře jiné) atd? Tyto informace mají být a jsou ze svého základu veřejné, protože jsou produktem „správy věcí veřejných“. A jakýkoliv pokus tajné odtajňovat a vrhat světlo do tmavých (často špinavých) koutů světové politiky je tak jedině pozitivní. Nejen tím,že odkrývá (často velmi) zajímavé tajné informacea, ale hlavně proto, že dává jasně najevo, že tyto informace tajné být nemají. A nutno dodat, že obrana tohoto práva i razantními hackerskými prostředky je jistě také legitimní (když už ne legální).

Pokud nesouhlasíte s masivním mimosoudním zastrašováním Wikileaks, přidejte se ke globální on-line petici na Avaaz.org (jen během dneška ji podpořilo 400 tis. lidí):

http://www.avaaz.org/en/wikileaks_petition/?vl

SOURCES:

Law experts say WikiLeaks in the clear (ABC)
http://www.abc.net.au/worldtoday/content/2010/s3086781.htm

WikiLeaks are a bunch of terrorists, says leading U.S. congressman (Mail Online)
http://www.dailymail.co.uk/news/article-1333879/WikiLeaks-terrorists-says-leading-US-congressman-Peter-King.html

Cyber guerrillas can help US (Financial Times)
http://www.ft.com/cms/s/0/d3dd7c40-ff15-11df-956b-00144feab49a.html#axzz17QvQ4Ht5

Amazon drops WikiLeaks under political pressure (Yahoo)
http://news.yahoo.com/s/afp/20101201/tc_afp/usdiplomacyinternetwikileakscongressamazon

„WikiLeaks avenged by hacktivists“ (PC World):
http://www.pcworld.com/businesscenter/article/212701/operation_payback_wikileaks_avenged_by_hacktivists.html

US Gov shows true control over Internet with WikiLeaks containment (Tippett.org)
http://www.tippett.org/2010/12/us-gov-shows-true-control-over-internet-with-wikileaks-containment/

US embassy cables culprit should be executed, says Mike Huckabee (The Guardian)
http://www.guardian.co.uk/world/2010/dec/01/us-embassy-cables-executed-mike-huckabee

WikiLeaks ditched by MasterCard, Visa. Who’s next? (The Christian Science Monitor)
http://www.csmonitor.com/Innovation/Horizons/2010/1207/WikiLeaks-ditched-by-MasterCard-Visa.-Who-s-next

Assange’s Interpol Warrant Is for Having Sex Without a Condom (The Slatest)
http://slatest.slate.com/id/2276690/

Comments are closed.